Atbalsta pretendenti:
- lauksaimnieks – fiziska vai juridiska persona, kas veic lauksaimniecisko darbību un saņem tiešos maksājumus;
- pašvaldība vai pašvaldības kapitālsabiedrība, kas īsteno mitrāja izveidi pašvaldības nozīmes koplietošanas meliorācijas sistēmā lauksaimniecības zemē;
- valsts un valsts nozīmes meliorācijas sistēmu apsaimniekotājs vai tiesiskais valdītājs, kas īsteno mitrāja izveidi lauksaimniecības zemē;
- lauksaimniecības nozares zinātniskā institūcija, kas veic lauksaimniecisko darbību.
Atbalsta pretendenta atbilstības nosacījumi
Noteikumu Nr.113 61.punkts:
- Nav nodokļu parādi;
- Nav vides u.c. sodi, sankcijas;
- Nepieder vairāk kā 25% kapitāldaļu «ofšoru» valstīs;
- Atbilst Atbalsta pretendenta definīcijai
Ūdens kvalitāte
Lai pamatotu mākslīgā mitrāja izveidi konkrētā meliorācijas vai lietusūdens novadīšanas sistēmas posmā, pirms būvprojekta izstrādes jāveic 2–4 ūdens paraugu ņemšana un testēšana akreditētā laboratorijā, ievērojot tās noteiktās procedūras - pareizu paraugu ņemšanas secību, īstenojamo darbību kārtību, parauga ievākšanas trauku, tā tilpumu un transportēšanas prasības. Paraugus ņem plānotajā mitrāja vietā ar vismaz 14 dienu intervālu no 1. septembra līdz 30. aprīlim, ne agrāk kā 12 mēnešus pirms atbalsta pieprasīšanas.
Svarīgi!
Ūdens kvalitātes analīzes ir pamatnosacījums projekta sagatavošanā! Lai pretendētu uz atbalstu un izveidotu mākslīgo mitrāju vēl līdz 30.04.2025 var ievākt ūdens paraugus no vietas, kur mitrāju vēlies izbūvēt, lai konstatētu esošo ūdens kvalitāti un attiecīgi novērtētu mitrāja izveides nepieciešamību. Pēc tam atsākt ņemt ūdens paraugus varēs tikai 1. septembrī līdz nākamā gada 30.aprīlim.
Lai pareizi noņemtu ūdens paraugu, jāizmanto tīru 1-1,5l pudeli un tas jāiegūst no vietas, kur varētu būt ierīkots mākslīgais mitrājs. Analīzes veic akreditēta laboratorija, piemēram, BIOR, LVĢMC vai SIA "Rīgas ūdens".
Mākslīgā mitrāja projekts ir uzskatāms par atbilstošu, ja tas paredzēts meliorācijas sistēmas posmā ar precīzi norādītām piketa atzīmēm un koordinātām Latvijas normālo augstumu sistēmā, un tajā konstatēta neatbilstoša ūdens kvalitāte – vismaz viena no šādiem parametriem pārsniedz noteikto robežlielumu:
• kopējais slāpeklis > 2,5 mg/l;
• amonija slāpeklis > 0,12 mg/l;
• kopējais fosfors > 0,065 mg/l.
Ja konstatēta nepieciešamība izbūvēt mākslīgo mitrāju konkrētā meliorācijas sistēmas posmā, atbalsta saņēmējs ūdens paraugu testēšanas rezultātus iesniedz LAD atlasītam būvkomersantam atzinuma sagatavošanai. Būvprojekts tiek izstrādāts atbilstoši šim atzinumam, un mitrāja robežas tajā norāda ar koordinātām Latvijas normālo augstumu sistēmā.